Fenix Tax - zwrot podatku z zagranicy

Pobierz dokumenty


Niemcy - usługi

Cena brutto
Rozliczenie podatku dochodowego z Niemiec indywidualne 500
Rozliczenie podatku dochodowego z Niemiec wspólne 600
Wniosek o zasiłek rodzinny w Niemczech 1000
Wniosek o ekwiwalent urlopowy w Niemczech 400

Niemcy - usługi dla firm

Cena brutto
Wniosek o zwolnienie z podatku od usług budowlanych oraz rejestracja podatkowa firmy jednoosobowej w Niemczech 1000
Wniosek o zwolnienie z podatku od usług budowlanych oraz rejestracja podatkowa dla spółek 1200
Ponowne złożenie wniosku o zwolnienie z podatku od usług budowlanych dla spółek 700
Ponowne złożenie wniosku o zwolnienie z podatku od usług budowlanych dla firmy jednoosobowej 700
Ustalenie obowiązku podatkowego przed niemieckim Urzędem Skarbowym dla spółek 400
Ustalenie obowiązku podatkowego przed niemieckim Urzędem Skarbowym dla firm jednoosobowych 400
Wniosek o rejestrację do VAT w Niemczech firmy jednoosobowej 1000
Wniosek o rejestrację do VAT w Niemczech spółki 1200
Wniosek o rejestrację podatkową dla firm jednoosobowych zatrudniających pracowników w Niemczech 1000
Wniosek o rejestrację podatkową dla spółek zatrudniających pracowników w Niemczech 1200
Wniosek o zwrot podatku od usług budowlanych 500
Roczne rozliczenie podatku VAT w Niemczech 1350
Kwartalne/miesięczne rozliczenie podatku VAT w Niemczech 600
Zerowe rozliczenie podatku VAT w Niemczech 400
Rozliczenie podatku dochodowego z Niemiec dla firm jednoosobowych - Gewerbeabrechnung 800
Rejestracja firmy w Sokabau 400
Miesięczne raporty pracowników do Sokabau- cena zależy od ilości pracowników Wycena
Obsługa kadrowo-płacowa w Niemczech Wycena
Prowadzenie spraw komorniczych tytuł wykonawczy z niemieckiego Urzędu Skarbowego Wycena
Prowadzenie spraw komorniczych tytuł wykonawczy z austriackiego Urzędu Skarbowego Wycena
Rozliczenie podatku z Holandii zerowe 200
Wniosek o dofinansowanie do ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii 300
Wniosek o sofinummer-BSN 300
Rozliczenie PIT
Rozliczenie podatku z Niemiec
Przejdź do usługi
Rozliczenie PIT
Sokabau - odszkodowanie dla pracowników
Przejdź do usługi
Rozliczenie PIT
Zasiłek rodzinny w Niemczech-Kindergeld
Przejdź do usługi
Rozliczenie PIT
Sokabau - Dla Firm
Przejdź do usługi
Rozliczenie PIT
Likwidacja firmy jednoosobowej w Niemczech
Przejdź do usługi
Rozliczenie PIT
Zwolnienie z podatku od usług budowlanych
Przejdź do usługi
Rozliczenie PIT
Rozliczenie podatku dla firm niemcy
Przejdź do usługi
Rozliczenie PIT
Rozliczanie podatku VAT w Niemczech
Przejdź do usługi
Rozliczenie PIT
Kadry i płace w Niemczech
Przejdź do usługi
Rozliczenie PIT
Rejestracja firmy jednoosobowej
Przejdź do usługi
Rozliczenie PIT
Zwrot podatku od usług budowlanych
Przejdź do usługi
Rozliczenie PIT
Sokabau - odszkodowanie dla pracowników
Przejdź do usługi

Rozliczenie podatku VAT w Niemczech


Rozliczenie podatku VAT w Niemczech oraz rejestracja podatkowa firmy do VAT (Umsatzsteuer)

Rozliczenie podatku vat w Niemczech Na status niemieckiego podatnika VAT decyduje się coraz większa liczba przedsiębiorców, prowadzących własne działalności gospodarcze. Aby móc prowadzić działalność opodatkowaną na terenie Niemiec, niezbędne jest zarejestrowanie firmy, a następnie uzyskanie niemieckiego numeru VAT - EU, czyli Umsatzsteuer - Identifikationsnummer, USt - IdNr.Kluczowe znaczenie ma spełnienie wielu obowiązków, które to dotyczą niemieckiego rozliczenia podatku VAT i wypełnienie wymogów sprawozdawczych. Nie w każdym jednak przypadku bycie VAT - owcem jest konieczne.

 Umsatzsteuererklarung oraz Umsatzsteuervoranmeldung co to jest 

Podatek VAT jest to rozliczenie roczne w którym to należy złożyć deklarację roczną - Umsatzsteuererklarung, jak również i deklaracje wstępne - Umsatzsteuervoranmeldung. Jaka jest między nimi różnica?  Należy więc zawrzeć w nich wszelkie transakcje, które są istotne dla podatnika VAT. Na podstawie zrobionej deklaracji, przedsiębiorca ma obowiązek uiszczenia zaliczki na podatek należny - Vorauszahlung, od którego następnie należy odliczyć podatek naliczony. W przypadku deklaracji wstępnych, należy rozliczyć się także co miesiąc lub co kwartał. Jeśli podatek należny za poprzedni rok jest wyższy niż 7500 euro, wtedy należy rozliczyć się co miesiąc, jeśli niższy, co kwartał. Jeśli podatek należny wynosi mniej niż 1000 euro, podatnik może być z opłaty zwolniony.

W sytuacji, gdy podatnik ma nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym i ta kwota jest wyższa niż 7500 euro, wówczas można zmienić rozliczenia kwartalne na miesięczne. Jeśli chodzi o nowych przedsiębiorców, którzy zakładają firmy, wówczas obowiązują ich tylko i wyłącznie deklaracje wstępne miesięczne. Deklaracje roczne z kolei, to dodatkowy z obowiązków, jaki musi spełnić każdy przedsiębiorca, a którego w Polsce nie ma. Taka deklaracja obejmuje sumę wstępnych deklaracji, w której nie powinny być widoczne żadne większe odchylenia. Zarówno jedną, jak również i drugą deklarację powinno złożyć się w formie elektronicznej.

Kiedy istnieje obowiązek rejestracji VAT polskiej firmy w Niemczech?

Chcąc jako polska firma pracować w Niemczech, w większości przypadków obowiązek rejestracji w systemie podatkowym VAT nie jest stosowany, bowiem istnieje tutaj zasada odwrotnego obciążenia - reverse charge. W innych przypadkach należy zarejestrować się w niemieckim systemie VAT, płacąc odpowiedni dla danych produktów czy usług podatek. Taki reverse charge ma przede wszystkim przeciwdziałać wyłudzeniom VAT w zakresie towarów i usług, które wymienione są w załącznikach do ustawy o VAT. W praktyce taka opcja oznacza, że podatek VAT przeniesiony jest ze sprzedawcy na nabywcę i dotyczy on tylko tych czynnych podatników VAT, gdy dane usługi czy produkty nie są objęte zwolnieniem. Taki podatek występuje w przypadku handlu odpadami przetwarzalnymi, prawami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych, a ponadto towarów z miedzi, wyrobów stalowych, ze złota, elektroniki, metali szlachetnych i biżuterii, a także usług budowlanych świadczonych przez podwykonawców, na konkretnych warunkach.

Podatek VAT w Niemczech a branża budowlana

Podatek VAT dla branży budowlanej Najbardziej popularną branżą, która działa na terenie Niemiec jest budownictwo. W tym przypadku można uzyskać wspomniany wyżej reverse charge lub obowiązek rejestracji VAT. Jeśli firma z Polski wybiera zlecenie od firmy niemieckiej świadcząc usługi na terenie Niemiec, gdzie są one opodatkowane, nie musi podatku VAT uiszczać. W takich bowiem przypadkach VAT może zostać przerzucony na płatnika VAT wykorzystując do tego procedurę odwrotnego obciążenia. W momencie jednak, kiedy nie ma możliwości takiego podatku przerzucić, wówczas firma budowlana z Polski ma obowiązek uiszczenia podatku VAT 19%. Kiedy taka sytuacja ma miejsce? Gdy klientem jest osoba prywatna i nie jest ona płatnikiem VAT lub gdy usługi budowlane w Niemczech są świadczone pod wykonawcę, będącym podmiotem nadrzędnym, który otrzyma faktury od podwykonawców i to wtedy na nim ciąży obowiązek uiszczenia opłaty podatku VAT.

Podatek VAT w Niemczech sprzedaż wysyłkowa lub sklepy internetowe

Podatek VAT dla sklepów internetowych Inną, równie często stosowaną formą działalności są sklepy internetowe. Jak więc sytuacja wygląda, jeśli właściciel polskiego sklepu online sprzedaje produkty na niemieckim rynku? W takich przypadkach stosowana jest tak zwana wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość. Jeśli więc towar trafia do zagranicznego klienta, VAT należy rozliczyć w państwie konsumenta. Duże tutaj znaczenie ma limit - 100 tysięcy euro w skali roku. Jeśli nie zostanie on przekroczony, wówczas należy rozliczyć sprzedaż tak, jak sprzedaż krajową lub dobrowolnie zarejestrować się jako podatnik VAT w Niemczech. Jeśli z kolei limit zostanie przekroczony, wówczas należy zarejestrować się do VAT w Niemczech. Dotyczy to przede wszystkim sprzedaży produktów na rzecz niemieckich konsumentów za pośrednictwem portali, w tym najbardziej znanych - Amazon i eBay. Idąc jednak jeszcze dalej, sytuacja wygląda inaczej, gdy towary z Polski wysyłane są do niemieckich magazynów i stamtąd sprzedawane. Wówczas sprzedawca ma obowiązek uiszczenia podatku VAT na niemieckich warunkach. Konieczna jest więc tutaj rejestracja firmy.

Stawki podatku VAT w Niemczech

Trzy rodzaje podatku VAT W Niemczech obowiązują trzy rodzaje stawek VAT i to w zależności od tego, jakie sprzedaje się produkty lub oferuje usługi, do takiej też grupy przedsiębiorca jest zaliczany. Umsatzsteuer - podstawowy podatek VAT Podstawowa stawka określana jest jako Umsatzsteuer i wynosi ona 19% i dotyczy większości towarów lub usług. Dotyczy to na przykład firm budowlanych i remontowych, sprzedaży w sklepach internetowych, z wyłączeniem produktów należących do drugiej stawki obniżonego VAT do 7% obniżona stawka VAT 7% Tutaj stawka VAT wynosi 7% i dotyczy ona między innymi niektórych artykułów spożywczych i ich dostaw, w tym mleka i zaopatrzenia w wodę. Ponadto, do tej grupy zalicza się także sprzęt medyczny dla osób niepełnosprawnych, sprzedaż drewna kominkowego, kwiatów ciętych i doniczkowych, przewozów pasażerskich i transportu pasażerskiego dla niektórych przewozów drogowych, kolejowych i żeglugi śródlądowej. W tej grupie znajdują się również książki, e - booki, audiobooki i gazety. Jeśli w grę wchodzą usługi, takim Vatem objęte są wstępy na wydarzenia kulturalne, zakwaterowanie w hotelach, udział w imprezach sportowych, opieka medyczna i dentystyczna. stawka VAT 0% Podatku VAT nie muszą płacić ci właściciele firm, którzy oferują transport wewnątrzwspólnotowy i międzynarodowy, z wyłączeniem transportu drogowego i kolejowego, a także części środków żeglugi śródlądowej.

Sposób wystawiania faktur VAT w Niemczech

Każda polska firma, która wykonuje swoje prace na terenie Niemiec, wystawiając faktury VAT, musi zawrzeć w nich następujące informacje: datę wystawienia faktury, nazwę i adres odbiorcy wraz z numerem VAT, swoje dane, unikalny numer, a ponadto pełen opis usług lub towarów, wraz z ich ilością, datę dostawy, zastosowaną stawkę VAT i kwotę podatku VAT, jak również szczegóły, jeśli obowiązuje przedsiębiorcę podatek VAT 0% i łączna kwota brutto faktury. Jak więc widać, VAT w Niemczech przyjmuje nieco inna formę, ma inna wysokość i zależny jest od rodzaju sprzedawanych produktów czy oferowanych usług.

Pytania i odpowiedzi