Zasiłek rodzinny w Niemczech przysługuje nie tylko obywatelom niemieckim, którzy mieszkają za granicą. Mogą skorzystać z niego również osoby mieszkające w Niemczech, nawet gdy są obywatelami innych państw, a Polska nie jest tu wyjątkiem. Od 2024 roku nastąpiła zmiana przepisów odnośnie przyznawania zasiłku rodzinnego w Niemczech:
Jednocześnie, zgodnie z przepisami niemieckimi, rodziny mające jednego rodzica pracującego w Niemczech, a drugiego rodzica nieaktywnego zawodowo mogą otrzymywać pełne Kindergeld oraz pełne świadczenie 800 plus. Natomiast parom, w których oboje rodziców jest aktywnych zawodowo – np. jeden pracuje w Niemczech, a drugi w Polsce, przysługuje dodatek dyferencyjny, czyli zasiłek rodzinny w Niemczech Kindergeld jest wypłacany ale pomniejszany o kwotę świadczenia rodzinnego 800 plus.
Dzieci, których zasiłek dotyczy, nie muszą mieszkać z osobą pracującą na terenie Niemiec. Chociaż zasiłek rodzinny w Niemczech przysługuje na każde dziecko do momentu, w którym ukończy ono osiemnasty rok życia, to w niektórych sytuacjach może być wypłacany dłużej (nawet do ukończenia 25-go roku życia). Dotyczy to chociażby dzieci niepełnosprawnych, a także tych, które pozostają w trakcie nauki (tutaj konieczne będzie udokumentowanie, że dziecko nadal do szkoły uczęszcza). Wypłata zasiłku rodzinnego będzie też przedłużona w przypadku dzieci, które nie znalazły stałego zatrudnienia.
W 2024 roku na wszystkie dzieci przysługuje 250€ Kindergeld.
Rozliczenie podatku z Holandii
Zasiłek rodzinny w Niemczech-Kindergeld
Zwolnienie podatku od usług budowlanych