Wszystkie w Dolnośląskie
Wszystkie w Kujawsko-pomorskie
Wszystkie w Lubelskie
Wszystkie w Lubuskie
Wszystkie w Małopolskie
Wszystkie w Podkarpackie
Wszystkie w Wielkopolskie
Zasiłek rodzinny Kindergeld jest świadczeniem dostępnym nie tylko dla obywateli Niemiec, lecz także dla osób zamieszkujących ten kraj, w tym obcokrajowców, w tym również Polaków. Corocznie wprowadzane zmiany w przepisach związanych z Kindergeld mogą wpłynąć na osoby ubiegające się o to świadczenie, dlatego warto być na bieżąco z nowymi zasadami.
W 2024 roku weszły w życie istotne zmiany dotyczące zasiłku Kindergeld. Zasady jego przyznawania uległy modyfikacjom, które mają wpływ na uprawnienia do świadczenia oraz jego wysokość.
Pracownicy zatrudnieni na terenie Niemiec mogą liczyć na pełne świadczenie, bez żadnych ograniczeń. Z kolei osoby delegowane z Polski do Niemiec będą miały możliwość ubiegania się o Kindergeld tylko w przypadku posiadania dzieci pełnoletnich. Istnieje także istotna zasada, zgodnie z którą, jeśli dziecko kwalifikuje się do polskiego zasiłku rodzinnego, nie będzie możliwe jednoczesne pobieranie Kindergeld w Niemczech. Ta zasada dotyczy tylko pracowników delegowanych przez polskie firmy.
Kwota przyznanego zasiłku zależy od sytuacji zawodowej rodziców. Jeśli jedno z rodziców jest zatrudnione w Niemczech, a drugie nie pracuje, rodzina ma prawo do pełnej kwoty Kindergeld, a ponadto może ubiegać się o świadczenie 800 plus w Polsce. Gdy jedno z rodziców pracuje w Niemczech, a drugie w Polsce, wówczas wypłacana jest różnica między niemieckim Kindergeld (250 euro na każde dziecko) a polskim świadczeniem 800 plus.
Warto wiedzieć, że dziecko nie musi mieszkać w Niemczech, aby jego rodzice mogli ubiegać się o Kindergeld. Ważne jest jedynie to, by przynajmniej jedno z rodziców było zatrudnione w Niemczech. Zasiłek rodzinny przysługuje do ukończenia przez dziecko 18. roku życia, lecz w określonych przypadkach może być wypłacany do 25. roku życia, na przykład gdy dziecko:
Od stycznia 2024 roku zasiłek Kindergeld wynosi 250 euro miesięcznie na każde dziecko. Ta zmiana może stanowić istotną pomoc dla rodzin pracujących na terenie Niemiec. Warto na bieżąco śledzić zmiany w przepisach, aby mieć pewność, że korzysta się ze wszystkich dostępnych świadczeń.
Rozliczenie podatku z Holandii
Zwolnienie podatku od usług budowlanych
Zasiłek rodzinny w Niemczech-Kindergeld